To jest stara srona WSSP.
Aktualne informacje znajdują się na nowej stronie pod adresem wssp.edu.pl

Akademickie Centrum Fizjoterapii

 


Zaraz nastąpi automatyczne przekierowanie na stronę Akademickiego Centrum Fizjoterapii.

Gdyby strona Katalogu automatycznie się nie uruchomiła kliknij na następujacy link:  rehabilitacja.lublin.pl

 

 

       

Zakład został utworzony przy Wyższej Szkole Społeczno – Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie. W swojej działalności oferujemy profesjonalne zabiegi z zakresu fizjoterapii, które mają na celu jak najpełniejsze przywrócenie sprawności fizycznej osobom dotkniętym procesem chorobowym. Zależy nam, aby nasi pacjenci wracali jak najszybciej do zdrowia oraz swojej wcześniejszej aktywności fizycznej. Proces terapeutyczny jest planowany oraz prowadzony przez wykwalifikowany i doświadczony personel składający się lekarzy oraz fizjoterapeutów.

 

 

W Akademickim Centrum Fizjoterapii możemy zaoferować Państwu:

 

  Kinezyterapię:

 

Czyli leczeniem ruchem. Jest to podstawowa i najważniejsza gałąź fizjoterapii. Opieramy się zarówno na ćwiczeniach o działaniu miejscowym – dotyczących miejsca gdzie zlokalizowane jest schorzenie, jak i na ćwiczeniach ogólnoustrojowych – gdzie do ćwiczeń wykorzystuje się zdrowe, nie objęte schorzeniem części ciała, poprawiając tym samym ogólną poprawę wydolności ogólnej, która ma ogromny wpływ na końcowy efekt leczenia.

 

  Fizykoterapię:

 

Czyli stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury. Oferujemy: elektroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, krioterapię. Zabiegi fizykalne stanowią doskonały środek wspomagający wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.

 

  Masaż:

 

Czyli zespół różnego rodzaju technik manualnych stosowanych w odpowiedniej kolejności, które w sposób mechaniczny, poprzez powierzchnie masowanego ciała, działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, stawy, a także pośrednio na układ krążenia, nerwowy oraz nawet na narządy wewnętrzne. W ofercie zapewniamy masaże: klasyczny, relaksacyjny, leczniczy.

 


Zabiegi fizykalne:

 • Galwanizacja:
  Jest zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się prąd stały. Działanie lecznicze galwanizacji związane jest z różnym sposobem ułożenia elektrod. W zależności od zastosowanych metod zabieg ten powoduje zmniejszenie pobudliwości nerwów, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
 • Jonoforeza:
  Jest to aplikowanie przez skórę za pomocą prądu stałego (galwanizacji) wskazanego leku w postaci roztworu wodnego, żelu bądź maści. Zastosowanie tej metody leczenia ułatwia wchłanianie leku w chorobowo zmienioną tkankę. W zabiegu stosowane są najczęściej leki o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, rozszerzającym naczynia krwionośne, rozmiękczającym tkankę bliznowatą.
 • Prądy Diadynamiczne (DD):
  Mają działanie: przeciwbólowe, przekrwienie (rozszerzenie naczyń), zmniejszające napięcie mięśniowe. Zabiegi z użyciem prądów diadynamicznych mają zastosowanie przy: nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zanikach mięśniowych, odgrywają istotną rolę w leczeniu obrzęków pourazowych oraz zaburzeń ukrwienia obwodowego.
 • Prąfy Interferencyjne (Interdynamik):
  W zależności od wybranych parametrów można uzyskać efekt przeciwbólowy, zwiększający przekrwienie i odżywienie tkanek lub rozluźniający, a także różne ich kombinacje. Zabieg stosowany w leczeniu: zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn, zespołów bólowych kręgosłupa, zaników mięsni w wyniku bezczynności, stanów pourazowych i pooperacyjnych mięśni, reumatyzmu tkanek miękkich, nerwobólów.
 • TENS:
  Prądy silnie działające przeciwbólowo. Działanie przeciwbólowe oparte jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów. Zabieg stosowany w leczeniu: zespołów bólowych mięśni, zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, nerwobólów.
 • Elektrostymulacja:
  Pobudzanie mięśni za pomocą impulsowego prądu elektrycznego. Zabieg wywołuje kontrolowany skurcz mięśnia z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach. Znajduje szerokie zastosowanie w chorobach neurologicznych, gdy przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni jest zaburzone. Zabieg stosowany w leczeniu: osłabienia siły mięśni, częściowych uszkodzeń nerwów obwodowych, zaników mięśniowych, wtórnych efektów porażeń wiotkich mięśni.
 • Prądy Träberta (Ultra Reiz):
  Najczęstszymi wskazaniami do stosowania tego rodzaju prądu są: nerwobóle, mięśniobóle, zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa, stany po urazach stawów i mięśni, zaburzenia krążenia obwodowego.
 • Laseroterapia:
  Wykorzystując światło laserowe o niskim natężeniu do tzw. biostymulacji laserowej, możemy dostarczyć do tkanek i komórek dodatkową energię wspomagając naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszając gojenie. Zabieg stosowany jest w leczeniu: zespołów bólowych kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zapaleniach przewlekłych nerwów, trudno gojących się ran, blizn pooperacyjnych, bólów korzeniowych i nerwobólów, przykurczów mięśni.
 • Ultradźwięki i Fonoforeza
  Poprzez zwiększenie ukrwienia i działanie mechaniczne fali ultradźwiękowej (mikromasaż) obserwuje się korzystny efekt przy leczeniu wielu stanów chorobowych. Zabieg ten stosowany jest najczęściej w leczeniu: przewlekłej choroby reumatycznej stawów, artroz, zgrubień okostnej (ostroga piętowa, osteofity), przewlekłych stanów zapalnych mięśni, torebek stawowych, w zespołach bólowych kręgosłupa. Często do zabiegu ultradźwięków stosowane są różnego rodzaju maści przeciwbólowe lub przeciwzapalne, wtedy mamy do czynienia z zabiegiem fonoforezy.
 • Pole Magnetyczne (Magnetoterapia):
  Zabieg ten jest bardzo często wykorzystywany w fizykoterapii. Pole magnetyczne przenika równomiernie przez wszystkie tkanki ciała ludzkiego, dlatego zabiegi mogą być wykonywane poprzez ubranie, gips czy też bandaże. Zabieg ten stosuje się m.in.: po świeżych złamaniach (przyspiesza formowanie kostniny), w osteoporozie (korzystne działanie na tkankę kostną i łączną), w leczeniu różnych form bólu (nerwobóle, bóle fantomowe, bóle głowy, migreny), w chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa, w różnego rodzaju urazach (skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach).
 • Krioterapia ciekłym azotem:
  Polega na obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oparów ciekłego azotu. Celem krioterapii jest obniżenie temp. skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temp. naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie rozszerzają się naczynia głębiej położone. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. W krioterapii możemy wyróżnić szereg następujących wskazań: stany po urazach i przeciążeniach, ostre zapalenia tkanek, obrzęki po urazach, reumatoidalne zapalenia stawów, stany bólowe, nerwobóle nerwów obwodowych, zespoły bólowe rwy kulszowej i ramiennej, przeciążeniowe odczyny zapalne stawów, łuszczycowe zapalenie stawów.
 • Lampa Solux:
  Jest to zabieg ciepłoleczniczy przy wykorzystaniu promiennika generującego promieniowanie podczerwone IR-A, które wnika w tkankę podskórną powodując głębokie przegrzanie. Promieniowanie podczerwone ma bardzo pozytywny wpływ na organizm ludzki: rozszerzenia naczynia włosowate skóry a co za tym idzie zwiększona przepływ krwi tętniczej przez tkanki, pobudzenia procesy metaboliczne, działania przeciwbólowo poprzez podwyższenie progu bólu, zmniejszenia napięcie mięśni. Wskazaniami do zastosowania Lampy Solux są m.in: przewlekłe stany zapalne (zwłaszcza narządu ruchu), nerwobóle oraz zespoły bólowe, zaburzenia troficzne skóry, stany po zapaleniu bakteryjnym, odmrożeniu lub uszkodzeniu promieniami RTG lub UV. Często jest wykorzystywany jako zabieg przygotowawczy przed masażem, kinezyterapia i niektórymi zabiegami z zakresu elektrolecznictwa.

 

 • Masaż:
  Jest to oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Ten rodzaj zabiegu ma ogromny wpływ na cały organizm ludzki. Oddziaływuje na:

  Skórę:
  • ułatwia oddychanie skórne
  • poprawia odżywianie skóry
  • przyspiesza obieg krwi i limfy w naczyniach skórnych
  • poprawia jej elastyczność i jędrność, a co za tym idzie wygląd
  • pomaga zwalczać cellulitis

  Tkankę mięśniową:
  • zwiększa zdolność mięśni do pracy
  • poprawia napięcie i elastyczność mięśni
  • regeneruje po długotrwałym wysiłku fizycznym

  Układ krwionośny i limfatyczny:
  • poprawia pracę układów (gimnastyka naczyń)
  • ułatwia odpływ krwi żylnej
  • zmniejszając opór krwi w tętnicach ułatwia pracę serca

  Układ nerwowy:
  • działa uspokajająco i relaksująco
  • łagodzi objawy stresu

 

 


 

 

Wyższa Szkoła Społeczno - Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie, ul. Choiny 2, 20-816 Lublin, tel/fax +48 (81) 740-72-40